Byte av bostadsrätt mot hyresrätt
Hej,
Jag har kollar upp att det är möjligt att byta en bostadsrätt mot en hyresrätt (1:a handskontrakt) Jag undrar hur vanligt det är och hur man går tillväga som första steg?
Det finns en hel del info om hur man gör när man har en hyresrätt och önskar byta till en bostadsrätt, men inte tvärtom. Dvs. hur bostadsrättsinnehavaren går tillväga och hur föreningen brukar se på det?
Jag har kollar upp att det är möjligt att byta en bostadsrätt mot en hyresrätt (1:a handskontrakt) Jag undrar hur vanligt det är och hur man går tillväga som första steg?
Det finns en hel del info om hur man gör när man har en hyresrätt och önskar byta till en bostadsrätt, men inte tvärtom. Dvs. hur bostadsrättsinnehavaren går tillväga och hur föreningen brukar se på det?
Följ inlägget
0
följare
Medlemmen ska överlåta bostadsrätten genom byte och hyresgästen som flyttar in måste godkännas som medlem av föreningen för att överlåtelsen ska vara giltig.
Det krävs därför dels att en överlåtelsehandling upprättas, att överlåtaren söker utträde och att hyresgästen söker inträde i föreningen och beviljas medlemskap.
SBC har jurister som kan bistå med att upprätta en överlåtelsehandling som uppfyller lagkraven. Det kan vara en god idé att medlemmen som önskar byta dels kontaktar styrelsen och frågar om den tilltänkta förvärvaren kan godkännas av föreningen och hyresgästen måste få ett godkännande av sin hyresvärd eller ytterst av hyresnämnden, innan överlåtelse sker.
Ha en fortsatt bra dag!
Tack för svaret. En följdfråga. Betyder överlåtelsen att den nya ägaren tar befintliga lån och övrigt som ev. finns knutet till bostadsrätten?
Med vänlig hälsning,
Lars
Enligt hyreslagen kan den som
uppställer om för överlåtelse av hyresrätten till bostad dömas till böter eller
fängelse i högst sex månader. Att byta en hyresrätt mot erbjudande att man
övertar lån skulle kunna vara ett förbjudet villkor, då övertagandet av lån
skulle kunna ses som en särskild ersättning.
Att byta hyresrätt mot bostadsrätt
är i sig en inte okomplicerad fråga. Därför bör man i samband med ett sådant
byte konsultera en jurist, det kräver en noggrann bedömning av samtliga
omständigheter.
Vid fortsatta frågor vänligen kontakta våra jurister på juridik@sbc.se .
Ha en fin dag!
En kontroll med en av juristerna gav följande svar:
"För att motverka s.k. svarthandel med hyreslägenheter har bytesrätten begränsats genom lagändring per den 1 oktober 2019. Lagändringen innebar bl.a. att bytesrätten begränsas till att avse enbart annan hyresrätt – byte mellan å ena sidan en hyresrätt och å andra sidan en bostadsrätt eller småhus är inte såsom tidigare möjlig. Regleringen finns i 12 kap. 35 § jordabalken."
Med vänlig hälsning
Med vänlig hälsning,
Per
Det här är vad en av juristerna kan säga om denna fråga;
"Som jag uppfattar frågan handlar det här inte om ett byte. Enligt 12 kap. 34 § e contrario (dvs. om man läser den motsatsvis) får en hyresgäst överlåta hyresrätten till sin lägenhet om hyresvärden godkänner det."
Med vänlig hälsning