Har SBC någon information angående laddning för elbilar?

SBC erbjuder förstudier angående laddstolpar för elbilar.

SBC har förnyat och utökat sitt samarbetsavtal med energikonsultbolaget Aktea Energy. Förnyelsen avser samarbetet kring utförandet av energideklarationer och därtill hörande delar. Utökningen gäller erbjudande till BRF:er om utförande av förstudier av
  • Solceller
  • Laddinfrastruktur för elbilsladdning
Liksom för energideklarationer så kan vi nu erbjuda föreningar med upp till 70 lägenheter ett enhetspris för respektive förstudie och i förlängningen erbjuda en kombinationsrabatt.

Förstudie laddinfrastruktur innehåller:

• Allmän information om vad föreningen bör känna till om elbilsladdning
• Föreningens behov av laddning
• Föreningens förutsättningar för elbilsladdning
• Förslag till teknisk lösning för laddinfrastruktur
• Förslag till drift och system för betalning av laddning

Föreningar kan få tillgodogöra sig motsvarande momsvärde på investeringen av solceller samt att SBC erbjuder föreningar IMD individuell mätning och debitering via avgiftsavierna av t ex användning av laddstope för elbil.

Föreningar kan ansöka om investeringsstöd hos Naturvårdsverket för installation av laddstation för elbil hos flerfamiljshus och investeringsstöd för installation av solceller hos Energimyndigheten (Energimyndigheten
ansvarar för stödet. Länsstyrelsen handlägger ansökningarna. BRF:er kan söka
stödet via Boverkets e-tjänst där de också kan följa ärendet eller så  kan
 de söka stödet via länsstyrelsen i sitt län).


För mer information och beställning se https://www.sbc.se/tjanster/energi-och-miljo/

För ytterligare information, skicka en förfrågan till projektledningstockholm@sbc.se

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.